Velké koňské derby z Pardubic

Svátek všech koňáků má název Velká pardubická. Letošní 129. ročník se konal v neděli 13. října. Hlavní závod vyhrál devítiletý hnědák Theophilos v sedle s žokejem Josefem Bartošem, který v minulosti slavil zlato už dvakrát.

Nejtěžší překážkový závod sezóny Velká pardubická je prestižním vrcholem v kariéře každého koně i jezdce. První ročník slavné cross-country pro šestileté a starší koně se jel v roce 1874. Náročná trať s obávanými třiceti překážkami měří 6,9 kilometru a setkávají se na ní milovníci dostihů i společenská smetánka.

horse-3114412_960_720

Pardubické zajímavosti

Každý ročník dostihové steeplechase je něčím specifický. Má své vítěze i poražené, ale každý, kdo nejsložitější závod dostih v Evropě dokončí, je úspěšným. Například v roce 1909 se to nepovedlo ani jednomu koni a jezdci.

Slavný dostih má pouze jednoho koňského rekordmana. Čtyřikrát vyhrál Velkou pardubickou kůň Železník (v letech 1987–1989 a 1991, pokaždé s Josefem Váňou v sedle). Žokej Váňa exceloval, coby jezdec, osmkrát. Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla v roce 1937 Lata Brandisová. Nejstarším žokejem byl v roce 1951, tehdy 59letý, Vladimír Hejmoský. Za zmíňku jistě stojí i zajímavost, že nejrychleji se závod běžel v roce 2015, kdy s časem 8:55,29 min vyhrál kůň Nikas s žokejem Markem Stromským, ale svého rekordu ani vítězství si dlouho neužil. Kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu byl diskvalifikován a za nejrychlejší čas je považován výkon 8:56,01 valach Ribelino s žokejem Pavlem Kašným.

Letos to mělo grády

Dramatický start, kdy se vyjíždělo nadvakrát. Dramatický finiš, kdy na sebe koně dotahovali ještě v cílové rovince. Nejobávanější Taxisův příkop byl letos konečnou pro čtyři koně, z toho jeden byl favoritem a obhajoval loňské vítězství. Letošní pády se naštěstí obešly bez úrazů, či dokonce zvířecích úmrtí.

Vítězného koně Theophil trénuje zasloužilý profesionál Josef Váňa st. Žokej Bartoš svoje vítězství vnímá jako štěstí, protože právě o tom Velká pardubická doopravdy je.

horse-2063672_960_720

Milovníci koňských steeplechase spojte se:

Pánský náramek Pulser – náramek z chirurgické oceli v kombinaci s kvalitním silikonovým náramkem. Vzhledný design ozdoby zápěstí je symbolem rovnosti a fair play.

Náramek z chirurgické oceli a silikonu – jako oheň a voda, #černá a bílá. Estetický náramek pro muže s velkým "M".

Klasika z chirurgické oceli klasika mezi klasikou. Řetízkový doplněk s destičkou, který je považován za prapůvodce všech pánských náramků. Nikdy nevyjde z módy.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel