Pád berlínské železné opony odstartoval Samet

Před 30 lety padla Berlínská zeď. To, co dnešním mladým příliš neříká, spustilo naplno souběh okolností, které v roce 1989 změnily poměry v celé střední a východní Evropě. Komunismus měl 9.11.1989 už namále.

1024px-BrandenburgerTorDezember1989

Jak vše začalo?

Po skončení války bylo zničené Německo rozděleno do čtyř okupačních zón, město Berlín pak do čtyř sektorů. 23. května 1949 byla na území západních okupačních zón založena Spolková republika Německo (SRN). 7. října 1949 byla založena Německá demokratická republika (NDR). Město bylo politicky rozděleno na západní a východní, což mělo za následek úprky a hromadné stěhování východních Němců do západní zóny. Protože se „východňárům“ nedařilo svoje lidi udržet na své straně hranice dobrovolně, rozhodlo se 12. srpna 1961, že dojde k uzavření hranic a jejich obrany pomocí ozbrojených sil.

Jak vznikla Železná opona

V noci z 12. na 13. srpna 1961 obsadily ozbrojené síly NDR (armáda, policie, pohraniční stráž a jednotky podnikových milicí) hranice k Západnímu Berlínu a přerušily, nejdříve jen pomocí ostnatého drátu, spojení mezi Východem a Západem. V dalších měsících došlo k budování systému berlínské zdi, která byla označována jako železná opona.

800px-West_and_East_Berlin.svg

Zeď o několika vrstvách disponovala i pásem pro psy nebo zóny s protitankovými zátarasy. Nechyběl ani ostnatý pás. V domech, stojících přímo na východoberlínské straně zdi, byly zpočátku zazděny dveře a okna směřující k západním sektorům. Později byli obyvatelé vystěhováni a domy byly většinou strženy.

Berlin_Wall_death_strip,_1977

Smutná statistika

Zeď měřila celkem 165 km a na 28 rozdělila rodiny, kamarády, přátele, jedno město vejpůl. Během doby rozdělení bylo v NDR odsouzeno odhadem 75 tisíc lidí za nepovolené opuštěné republiky. 128 lidí za pokud uprchnout na Západ zaplatilo daň nejvyšší, bylo usmrceno.

Blesk z čistého nebe

Pád Berlínské zdi 9. listopadu 1989 přišel jako blesk z čistého nebe. Nevěděli o něm ani samotní pohraničníci. Po podzimních nepokojích kvůli hospodářské situaci v zemi a razantní emigraci na Západ skrze velvyslanectví SRN v tehdejším Československu, oznámilo stranické vedení na tiskové konferenci jakoby mimochodem, že budou umožněny cesty na Západ na všech hraničních přechodech. Na otázku: KDY, bylo řečeno: „okamžitě“. Psala se sedmá hodina večerní a občané Východního Německa zareagovali ihned. Nahrnuli se k berlínské zdi téměř okamžitě a v 23:00 hod stejného dne pohraniční stráž kapitulovala. Ještě té noci se na vysněný Západ podívali deseti tisíce lidí.

/zdroj: wikipedie/

bernauer-strae-113173_1920 (2)

 

Pamatujete na dny plné euforie, kdy tály ledy?

Čas je neúprosný, sledujte ho pomocí profesionálních zařízení

Chytré hodinky V8 s kamerou a slotem na SIM kartu - nejlepší hodinky na trhu s porovnáním cena/výkon. Obsahují: LCD-1.22", 240X240 IPS HD displej. BT3.0 Kamera0.3M , Touch Screen- OGS kapacitní touch screen, Micro SIM, Two-way- anti-lost - oboustranné upozornění a další

Smart watch MY1 - elegantní chytré hodinky s kulatým displejem. Hodinky mají slot na microSIM a microSD kartu a lze je připojit k mobilnímu telefonu přes bluetooth

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel