Pamatujete na MADE IN CZECHOSLOVAKIA?

Značka „Made in Czechoslovakia“ měla ve světě zvuk. Ač je to dnes takřka k neuvěření, znamenala kvalitu a dobrou cenu. Výrobky ní označené jsou dnes fenoménem, který v dobách první republiky, meziválečných období i socialismu přinášely do státní pokladny kýžené valuty.

Zboží na export znamenalo úspěšný vývoz technologií i produktů potravinářského i textilního průmyslu, prvenství ve výrobě motocyklů i tramvají nebo významné patenty (tlakový licí stroj, pneumatický tryskový stav, kontaktní čočky apod.), nevyjímaje pozoruhodné počiny v oblasti architektury, stavitelství a designu. Sečteno, podtrženo, byli jsme dobří!

Za zmíňku ve své věhlasnosti produktů, které dobyly svět, jistě stojí Kaplanova turbína, motocykl JAWA 250, parní lokomotiva 387.032 , letoun Aero L29R Delfín, automobily Tatra nebo traktory Zetor, pánské jízdné kolo Stadion, fotoaparát Flexaret, elektrický vysavač Praga Piccolo, žehlička Eta 211, pečící pánev Remoska, výrobky Zbrojovky šicí stroj Halvena, psací stroj Consul nebo magnetofon Tesla. Málokdo si v tuto chvíli uvědomí, že průmysl první republiky byl na špičkové světové úrovni a přestože byla zpětně kritizována efektivita práce za socialismu, své místo na trhu si našly i výrobky totalitní.

made-in-czechoslovakia-aneb-prumysl-ktery-dobyl-svet-5made-in-czechoslovakia-aneb-prumysl-ktery-dobyl-svet-6

Je třeba si stále připomínat, co se u nás za uplynulých 100 let všechno dokázalo a ne jen vzhlížet k výrobkům ze Západu, po kterých byl po roce 1989 pochopitelný, ale uměle vyvolaný hlad. Populace by měla pochopit, že ne vše je zlato, co se třpytí a že největší hodnoty máme doma. Přestože značka „made in Czechoslovakia“ s rokem 1992 oficiálně zanikla, zahraniční obchod a Česká exportní banka by její slávu ráda obnovila. exportéři budou moci navázat na tradici značky Czechoslovakia, která byla synonymem pro spolehlivost. A ta se v dnešní hektické době cení nejvíc.

Na dobu se slavnou značkou vzpomínají s nostalgií i obyčejní lidé. Poté, co z pultů obchodů zmizely kožichy z Tara Trutnov, obleky z OP Prostějov nebo košile z Šohaj Strážnic, velmi módní záležitostí se stalo alespoň nošení reklamních triček z Číny – Made in Czechoslovakia stále žije alespoň díky fejku.

/foto: ntm.cz/

made-in-czechoslovakia-aneb-prumysl-ktery-dobyl-svet-8made-in-czechoslovakia-aneb-prumysl-ktery-dobyl-svet-2

Čas nejde zastavit, ale je dobré si ho neustále připomínat!

Chytré hodinky V8 s kamerou a slotem na sim kartu - Nejlepší chytré hodinky na trhu v porovnání cena/výkon. Obsahují: 3D akcelerace, pedometer analýza, sedentary reminder, spánkový monitor, anti-lost. OGS kapacitní touch screen, SIM- Micro Sim, Data- Micro USB kabel, voláníGSM :850/900/1800/1900 Quad-band Dial, hands-free hovory, historie volání, phone bookBT volání, SMS- Local SMS, SMS Bluetooth synchronizace, entertainment-MP3, MP4 local playback, Bluetooth music player, Two-way- anti-lostoboustranné upozornění, bi-looking, Pedometer- Sportovní pedometer, tachograf pro cvičení, Sedentary reminder, Sleep monitor, synchronizovaný kalendář, BT Message QQ, WeChat, facebook, instant informace, mobile push notifikace.

S těmito hodinkami budete vždy přítomni v obraze.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel