Mobilmánie trhá rekordy

Bez mobilu, ani ránu. Dnes je telekomunikační přístroj naprostou samozřejmostí každého člověka. Ještě před 30 lety byl telefon do ruky v Česku vnímán jako science fiction. V Americe ale takzvané „bezdráty“ fungovaly už od roku 1979, letos tedy slaví své čtyřicátiny.

Od roku 1982 se začala psát historie celoevropského systému GSM (Global-System-Mobile). Komerčně byla síť spuštěna až o 10 let později ve Švédsku. První československý mobilní hovor byl uskutečněn 12.9. 1991 z Prahy do Bratislavy telefonem značky Dancall 7025. Ten byl prvním mobilním telefonem prodávaným u nás a ve své době stál neuvěřitelných 100 tisíc korun. Vypadal jako přenosný kufřík a byl symbolem vysoké prestiže a společenského postavení.

Pamatujete na „cihlu“?

dancall2711

Výsostné postavení získal u jeho nástupce Dancall HP 2711 neboli „cihla“. Od roku 1996 běžně k dostání pro síť Eurotel v obchodech za 20 tisíc korun. Další modely pod značkou Nokia, Benefon a Sony na sebe nenechaly už dlouho čekat. Nadsazené ceny snížila až konkurence v síti Peagas, která prodávala dotované mobily za tisícovku.

Pak už se nedal technologický postup ničím a nikým zastavit. Vývoj šel mílovými kroky kupředu. V roce 1999 byl představen nový třípásmový přístroj Motoroly, v roce 2001 přišel Ericsson s revoluční službou Bluetooth pro přenos dat, od roku 2003 letí éterem obrázkové MMS zprávy, od roku 2005 jsou na trhu telefony, které mají zabudovanou navigaci, rok 2008 přinesl dokonce první mobilní telefon se zabudovaným projektorem.

Mohli bychom pokračovat ještě hodně dlouho, než bychom došli k nejmodernějším telefonním výdobytkům 21. století. Nejnovější mobilní telefony jsou jedním slovem geniální. Software, které si nezadá s nejlepšími počítači, profesionálními fotografy, kamerovými jedničkami, teleobjektivy a optickými zoomy. V minulém roce se na celém světě prodalo 1 495 360 000 smartphonů, které tvoří nejvyspělejší třídu mobilních telefonů. Mezi nejlépe hodnocení patří značky Xiaomi, Samsung, Apple a Honor.

iphone-410311_960_720

Aby vám mobil co nejdéle vydržel, užívejte k němu doporučené příslušenství, které ho udělá odolnějším a bezpečnějším:

Pouzdra a kryty

Tvrzená skla

Transparentní kryty

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel