KŘTINY, aneb tipy na dárek do peřinky

Narození dítěte bývalo neodmyslitelně spojeno s křtinami. Že nevíte, co přesně si pod nimi představit? Křtiny jsou z části náboženským rituálem, kdy církev přijímá novorozence jako člena mezi sebe a smývá z něho pomyslně dědičný hřích. Rodiče přinášejí nemluvně do kostela před faráře, který mu polévá hlavičku svěcenou hlavou a maže mu ji olejem. Dítě je tak před Bohem „očištěno“ a stává se řádným křesťanem.

Tím ale křtiny nekončí. Po oficiální akci v kostele čeká pozvané hosty pořádná oslava, která se neobejde bez dobrého jídla a pití, leckdy i hudby. Dítě pořádně zapít je nejen povolené, ale i žádoucí, a tak se hoduje a veselí dlouho do noci. Pivo, víno i destiláty tečou proudem a ani na dalším občerstvení se nešetří.

Udělení svátosti křtu je mezi katolíky vnímáno za velmi zásadní. Privilegium stát se božím dítětem se musí nejen pořádně oslavit, ale také malého křesťánka obdarovat. Hlavní povinnost darovat dítěti něco na památku má kmotr, jehož úloha je pomoci rodičům s výchovou a případě, že by rodiče zemřeli a dítě se stalo sirotkem, čeká se od kmotra, že se dítěte ujme a přijme ho do své péče.

baptism-2437529_1920 (2)

Kmotrovství jde ruku v ruce s pořízením oficiálního dárku. Nepsaným pravidlem zůstává, že děvčátka dostávají do peřinky dětské náušnice a klukům se dává řetízek s přívěskem křížku. Přestože dříve se dbalo na to, aby byl dárek z ryzího zlata a měl vysokou pořizovací hodnotu, dnes je společnost více nakloněna šperkům z chirurgické oceli a bižuterii.

Důvod je jednoduchý. Bižuterní kovy paradoxně dovolí šperkařskému mistru použít více kreativity a vykouzlit takové tvary, které jsou trendy a umožní více kombinací se zdobnými kameny, či sklíčky. Jejich opracování je snadnější a pořizovací cena levnější. Trvanlivost při dobré péči stejná.

Drobné dárky se očekávají i od ostatních hostů, kteří jsou na akci pozváni. Většinou jde opět o šperky, která mají mít vzpomínkový charakter. Potřebujete poradit? Chybí vám inspirace?

cross-4377477_1920 (2)

Tipy na dárky pro novokřtěnce:

Řetízek s přívěskem Jerusalem Cross – dokonalý dárek do peřinky pro chlapečky

Náhrdelník - ukřižovaný Ježíš z chirurgické oceli – klasika mezi klasikou, tento dárek patří mezi TOP prezenty pro chlapečky

Náhrdelník s přívěskem křížku – v jednoduchosti je krása. Unisex podání, které nikdy nevyjde z módy

 

Dětské náušnice pro novokřtěnkyně:

Pecičky ve tvaru dvojitého srdce – nádherné náušničky, které udělají parádu za každé situace

Pecičky ve tvaru čtyřlístku - náušničky, které nosí štěstí. Jednoduchý + dokonalý design

Pecičky ve tvaru delfína - milý, příjemný, vkusný šperk, vhodný pro malé i větší

Masivní mini kruhy – nesmrtelné kruhy v „baby“ podání, DOPORUČUJEME!

Náušnice ve tvaru kočičky GOLD – typicky dětský motiv, zářivé, třpytivé, nepřehlédnutelné

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel