Čápi nosí Kubíky, vrány zase Elišky

Tušíte, jaká jsou nejoblíbenější jména, které dávají maminky svým miminkům? Jak moc jsou novopečení rodiče při výběru křestních jmen kreativní? Nuž, vězte, že moc práce a námahy si s tím skutečně nedají. Už 16 let nazpět je to u kluků téměř stejné a u holek velmi podobné. První příčky drží jména, která se střídají stále dokola.

Baby boom, který Česko zasáhl v minulých letech, má jasný trend, co se týká jmen novorozenců. Přestože jdou jména ruku v ruce s módními trendy, prim u kluků drží stálice klasických českých oslovení. První „trojku“ u chlapečků drží Jakub, Jan a Tomáš. Tomáše jen jednou za celou éru nahradil Matyáš a jednou Adam.

biscuit-with-mice-4673368_1920 (2)

U děvčátek je situace jen lehce variabilnější. Zatímco od roku 2003 do roku 2011 vládly Terezky, od roku 2012 se korunky nejžádanějších jmen ujaly Elišky a drží se pevně na trůnu až dodnes. Druhé a třetí pozice se dělí mezi Kateřiny, Karolíny, Natálie, Anny, Adély a Sofie.

Nastávající rodiče sice 9 měsíců listují kalendářem, aby nalezli jméno snů, ale obvykle skončí na těch, co se ponejvíc líbí i ostatním. Jak je to možné? Módní diktát jsou neúprosný a podlehnou mu i ti, kteří by za jiných okolností zůstali nad věcí. Vybrat jméno dítěti totiž není jako vyměnit ponožky. Jméno je na celý život a nikdo nechce být na posměch nebo zůstat jako outsider jen proto, jak na něj volají.

Za posledních 15 let ze žebříčku nejoblíbenějších jmen vypadly takové stálice, jako jsou Josefové, Františci a Václavové. Obměna přišla i u žen. Z TOPky zmizely takové evergeeny jako Zuzany, Veroniky, Jany, Markéty a Kateřiny.

newborn-1328454_960_720

Deset nejčastějších mužských a ženských jmen za rok 2019:

  1. Jakub         1. Eliška

  2. Jan             2. Anna

  3. Tomáš        3. Adéla

  4. Matyáš      4. Tereza

  5. Adam         5. Sofie

  6. Filip           6. Viktorie

  7. Vojtěch     7. Ema

  8. Martin      8. Karolína

  9. Matěj        9. Natálie

  10. Ondřej      10. Amálie

 baby-957194_1920 (2)

Nejčastěji děděná mužská jména jsou: Petr, Jiří a Jan. Svoje jméno nejčastěji svým narozeným holčičkám předávají Zuzany, Lucie a Marie. Noví rodiče častěji předávají svým synům jméno po otci, než dívkám po matce. V mužské linii se jméno dědí ze 16 %, v ženské jen ze 4 %.

Každoročně se rozrůstá počet netradičních jmen, která se vyskytují v oblíbených filmech, či seriálech, případně se tak jmenují významné sportovní osobnosti. Také větší zastoupení cizinců přispívá k nárůstu nezvyklých křestních jmen jako např. Archie Tomáš, Lionel, Heliodor, Fredy, Šanel, Háta, Ágnes, Bodi-Goo, Chloé, Kira.

Darujte dítěti nejen hezké jméno, ale také „něco“ do kolébky:

Prsten pro štěstí se 2 zirkony – skvostný šperk pro nejroztomilejší děvčátko, prstýnek se stane nádherným dárkem na památku, který jej bude provázet po celý život

Řetízek orel a půlměsíc – dominantní šperk pro krásného chlapečka, řetízek s přívěskem v mystickém designu

Náušnice ala Kate Middleton – klasika ve vysokém stylu. Náušnice s vysokým podílem zirkonů ve stylu oblíbené britské vévodkyně

Prsten templářský kříž - darujte do vínku prsten moudrosti, který si chlapec hradě na prst navlékne v rané dospělosti. Prsten je odrazem ryzího charakteru a morální chrabrosti

Řetízek s přívěskem kočičky – krásná bižuterie, která udělá radost nejen každému dítěti, ale i mamince. Kočičku lze zvolit v pěti barevných odstínech a hodí se tak pro dívky i chlapce.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel