Xmas 2019: Advent je na spadnutí

Kalendář není lhář. Jedenáct měsíců roku 2019 uteklo jako voda a v neděli 1. prosince začíná čas adventní. Advent je duchovní období příprav na Vánoce, které trvá čtyři týdny. Dříve byl Advent synonymem pro zklidnění, půst a očekávání. Lidé přestali pracovat na polích, odpočívali a modlili se. Dnes je období využíváno k nejrůznějším beneficím, charitám, ale také kulturním akcím a veselím.

Jednoznačným symbolem této doby je adventní věnec. Patrně neexistuje domácnost, v níž by neměl své čestné místo. V katolických zemích má klasickou podobu kruhu z jehličí, na němž jsou umístěny čtyři svíce. Každou neděli se zapaluje jedna. Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou především kladeny na stůl. Každá svíce má svůj vlastní význam: Na první adventní neděli se zapaluje takzvaná svíce proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Na druhou adventní neděli je zapalována svíčka betlémská, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli se rozsvítí svíce pastýřská, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz. A konečně čtvrtá adventní neděle přestavuje svíčku andělskou, která je nositelkou míru a pokoje. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

angel-4642336_1920 (2)

Adventní solidárnost

Čím by byl Advent bez projevené pospolitosti a štědrosti. Kdy jindy pomoci potřebným, než v tento zvláštní čas. Ideálním způsobem, jak nezjištně pomoci těm, kteří neměli v životě tolik štěstí jako my, jsou adventní koncerty. Pořádá je Česká televize a za 29 let jejich existence bylo vybráno a rozděleno 207 miliónů korun. Podařilo se pomoc 120 subjektům, zaměřujících se na sociální tematiku.

Letošní obnos bude rozdělen mezi čtyři neziskovky. První z nich je olomoucký spolek Jdeme autistům naproti, který nabízí poradenství rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra, druhou je zlínská Naděje, jež poskytuje služby seniorům a pacientům s Alzheimerovou nemocí, třetí je sdružení Exodus, které pomáhá zdravotně postiženým z Plzeňska, a poslední část si odnese pražská organizace Kaleidoskop věnující se lidem s poruchou osobnosti.

advent-wreath-1069961_1920 (2)

Symboly naděje:

Náhrdelník s přívěskem křížku z chirurgické oceli – Kříž je naděje pro všechny osudem zkoušené lidi na celém světě. Řetízek s křížkem se může stát útěchou, ikonou víry, ale i povzbuzením do dalších dní.

Růženec ze skleněných mačkaných perlí v barvě růžová Burgunda – růženec je nejen modlitební pomůckou pro dny duchovna a očekávání narození Spasitele, ale i symbolem blížících se Vánoc.

Řetízek s přívěskem Panny Marie – medailonek bohorodičky má prý nadpřirozené schopnosti ochrany svého nositele

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

EXTRA SERVICES - mezinárodní franchisová síť poskytovatelů stěhování, vyklízení, úklidů a řemesel